Potratová pilulka Mifegyne (mifepriston)
Je to metoda, která je použitelná do devátého týdne těhotenství. Podle lékařů, kteří se k jejímu schvalování také vyjadřovali, je však pilulka pro tělo ženy šetrnější než klasická miniinterrupce.
Potratovou pilulku schválil lékový úřad s dovětkem, že ji smí předepsat pouze zdravotnická zařízení s lůžky, tedy nemocnice nebo potratová centra, která mají nasmlouvána i nemocniční lůžka. To znamená, že nebude dostupná u každého gynekologa, jak se obávali odpůrci pilulky.
Výrazně redukuje i medicínské komplikace spojené s chirurgickou intervencí. Pooperační zánět dutiny děložní se po farmakologickém přerušení prakticky nevyskytuje. Nežádoucím efektem může být zvracení, nevolnost a bolesti v podbřišku.
AKTUALNÍ POZNÁMKA:
Preparát Mifegyne je v ČR již registrován a od srpna 2014 ho mohou vydávat jen nemocnice s lůžky
Pravidla pro používání pilulky:
Také pravidla pro používání pilulky jsou prakticky stejná jako u miniinterrupce. Bude se tedy smět požít pouze do 49. dne od poslední menstruace a také její cena bude podobná jako u miniinterrupce, tedy zhruba 3 000 - 5000 korun. Žena sice nebude muset stejně jako při miniinterrupci zůstat v nemocnici, ale počítá se s tím, že bude muset k lékaři třikrát: poprvé kvůli první dávce účinné látky, podruhé kvůli další, která zárodek vypudí z těla, a poté na kontrolu. Česko je tak jednou ze zhruba pětadvaceti zemí Evropy, kde je potratová pilulka uzákoněna.
Potratová pilulka byla vyvinuta již v 80. letech minulého století. Její první používání bylo povoleno ve Francii v roce 1988. Od roku 1991 je dostupná ve Velké Británii a od roku 1992 také ve Švédsku. V roce 2000 byla zpřístupněna také v USA.
Mezi účinná farmaka patří především mifepriston - je to antiprogesteron, který se váže na progesteronové receptory s mírnou antiglukokortikoidovou a antiandrogenní aktivitou. Podává se perorálně.
Jak pilulka funguje?
Metodu potratu pilulkou je možné absolvovat pouze v stádiu těhotenství (a to do 49 dnů od poslední menstruace).
Hormon progesteron, který je nezbytný při udržení vajíčka v počátcích těhotenství, pilulka zablokuje. Bez výživy pak odumírá děložní sliznice i plod. Potratová pilulka se skládá ze dvou částí – první část embryo usmrtí a druhá část cca po třech dnech vypudí z těla již mrtvé embryo. Celý proces pak připomíná velice silnou menstruaci, která může trvat 9 ale i 30 dní.
Nežádoucí účinky
Tak jako vše ostatní, má i potratová pilulka své pro a proti. Mezi nejčastější patří bolesti hlavy, nevolnost, zvracení a krvácení. V některých případech je zapotřebí provést i klasickou interrupci, jelikož potrat po pilulce nemusí být úplný nebo k němu vůbec nedojde
Upozorňujeme, že dle zákona je zakázáno v diskuzích nabízet k prodeji jakékoliv léčivé přípravky!!! Příspěvky tohoto typu budou mazány a jejich autoři se vystavují riziku trestní odpovědnosti.
Co Vás nejvíce zajímá?






Všechny časté dotazy naleznete zde »